medytacja grudniowa

grudzień 2017

Medytacja miesiąca

Sat Nam,

Jestem Nirvair Singh Khalsa i oto jesteśmy w miesiącu grudniu. Będziemy wykonywać medytację na pomyślność pod nazwą GJAN CZAKRA KRIJA. Jest to krija, którą szefostwo KRI praktykowało przez ostatnie 120 dni na rzecz pomyślności KRI oraz Biblioteki Nauk, a ściśle na rzecz funduszu uposażenia dla Biblioteki Nauk Yogi Bhadżana. Ja również ją praktykowałem i chcię dalej ją praktykować w tym miesiącu grudniu. Gjan Czakra Krija jest bardzo interesująca, ponieważ – Biblioteka Nauk jest tak cenna – kriję tę praktykowano na wiele różnych sposobów, lecz teraz mamy dostęp do nagrania wideo, kiedy YB nauczał jej w Londynie 19 lutego 1996 r., a sygnatura biblioteczna to M121. Mamy sposobność oglądania, jak nauczał tej kriji i słuchania tych cudownych rzeczy, które na jej temat mówi. Są tam naprawdę wspaniałe opowieści. W którymś miejscu, na zakończenie, powiedział: „Ludzie są zdolni do zmiany swego życia z żebraka w księcia i nadal to czynią. Odnajdują sekret jak powiększyć własne halo, aby ich blask mógł przyciągać wszelkie sposobności i mogli zażywać pomyślności – pomyślności, którą można się dzielić z innymi”.

Pracowaliśmy nad linią łuku i będziemy kontynuować pracę z linią łuku w tej kriji. To prawdziwa frajda oglądać YB, jak pokazuje tę kriję, gdyż jest tu w istocie tak niezwykle elegancki w ruchach. Jak zwykle, oczywiście, zaczynamy od mantry Ong Namo Guru Dejw Namo, trzykrotnie, a następnie mantra, która jest w tej kriji: SAT NAM, SAT NAM, ŁAHEJ GURU. Nazywa się tę wersję „Indyjską wersją mantry Łahej Guru” – gdybyśmy chcieli wykonywać ją z podkładem muzycznym, lecz można ją również wykonywać bez muzyki. Skoro jest to Gjan Czakra, to używamy gjan mudry. Wtedy zasadniczo wykonujemy okrężne ruchy dookoła głowy, oczyszczając swoją linię łuku. Dłonie idą w dół mniej więcej na wysokość Ośrodka Serca i robimy nimi naprzemienne ruchy, jedna idzie do góry i do tyłu a druga na dół i z przodu. I śpiewamy przy tym mantrę Sat Nam, Sat Nam, Łahej Guru, Łahej Guru – w rytmie nagrania, jeśli z niego korzystamy. Robimy to przez jedenaście minut. Oczy skupione na czubku nosa. Przez ostatnie kilkanaście sekund przyspieszamy nieco ruchy i krija ma bardzo szczególne zakończenie. Na koniec tych jedenastu minut wyciągamy wyprostowane ręce utrzymując gjan mudrę w górę nad głowę, ramiona są przy uszach, i mocno prostujemy kręgosłup. Na krótko zatrzymujemy oddech, robimy wydech i opuszczamy ręce. Powtarzamy drugi raz to samo. Za trzecim razem podnosimy ręce, zatrzymujemy oddech i utrzymując ręce w górze robimy siedem skrętów tułowia wokół osi kręgosłupa, po siódmym skręcie wydech i opuszczamy ręce i rozluźniamy je.

 

Praktykując tę mantrę, przez kilka pierwszych dni odczujemy, że to niezły trening dla ramion, ale po trzecim czy czwartym dniu staje się to bardzo naturalne i łatwe i odkrywamy, że nasze halo jaśnieje, nasza linia łuku się przejaśnia. Praktykujmy to więc w tym miesiącu. Jeśli mamy możliwość ofiarujmy wpłatę na fundusz uposażenia Biblioteki Nauk KRI, dowiedzmy się więcej o tym funduszu, i doświadczmy tej pomyślności, dzielmy się tą pomyślnością z innymi, by zakończyć rok 2017. To będzie radość praktykować to razem z wami – w moim przypadku przez czwarty okres 30 dni.
Sat Nam.

 

 

 

 

 

 

 

 

Relaks i krążenie dla oczu

Yogi Bhadżan, 1972

1). Usiądź z nogami wyprostowanymi do przodu, trzymając je razem. Skłoń się do przodu i chwyć za paluchy stóp, kładąc kciuk na paznokciu palucha i owijając go palcami wskazującym i środkowym, które naciskają na paluch od spodu. Unieś plecy, odciągając się od paluchów. Lekko unieś głowę. Zamknij powieki i zroluj oczy  ku górze. Normalnie unosimy oczy tylko nieznacznie. W tym ćwiczeniu zroluj oczy tak daleko w górę, jak możesz. Skupiaj się myślowo na punkcie między brwiami. Oddychaj długo i głęboko przez 3 minuty. Głęboki wdech, wstrzymaj na krótko oddech, a potem rozluźnij pozycję.

 

2). Siądź w pozycji łatwej. Utrzymuj prosty kręgosłup i spleć dłonie na podołku w Zamknięciu Wenus. Delikatnie unieś oczy do góry i skupiaj się na punkcie pomiędzy brwiami.  Wyobrażaj sobie punkt trzeciego oka jako białe lub niebieskawo-białe światło. Dostrzegaj dysk światła przy brwiach. Wysyłaj więcej światła poprze ten dysk. Rzuć się w tę rzekę światła, która wartko płynie od brwi ku nieskończoności. Oddech jest odprężony i medytacyjny. Kontynuuj przez 3 minuty.

 

3). Pozycja jak poprzednio. Zroluj oczu do góry i skupiaj się przez tył głowy w kierunku jakiegoś punktu na horyzoncie. Oddech uczyń bardzo powolnym i głębokim. Wyobrażaj sobie, iż możesz dokładnie widzieć scenę taką, jaką jest. Kontynuuj przez 3 minuty. Następnie wdech i zatrzymaj z mulbandh na 30–60 sekund, potem rozluźnij pozycję.

 

4). Siądź w pozycji łatwej. Dłonie ułóż w gjan mudrze na kolanach, ręce proste w łokciach. Zamknij zupełnie powieki. Zacznij powolne krążenia oczami 8 razy w jedną stronę a potem 8 razy w drugą. Kontynuuj ten ruch przez 3 minuty. Wdech, zatrzymaj na 30 sekund i rozluźnij pozycję.

5). Medytuj. Siedź w pozycji łatwej z prostym kręgosłupem. Zapleć palce dłoni w uchwyt młotkowy: wnętrza dłoni zetknięte razem, palce zaplecione, czubki palców trzymają kostki kłykci drugiej dłoni, kciuki są skrzyżowane i trzymane ściśle. Ułóż dłonie przed splotem słonecznym, nieco od ciała. Wyprostuj w górę oba kciuki zetknięte ze sobą bokami. Wypchnij dolny odcinek kręgosłupa do przodu i zastosuj zamknięcie szyi. Bez zginania szyi popatrz na dół, aż będziesz widzieć końce kciuków. Skupiaj oboje oczu na kciukach. Oddychaj długim, głębokim, całkowitym oddechem. Utrzymuj stałe i głębokie tempo oddechu. Nie pozwól oczom mrugać. 

Kontynuuj przez 6 do 11 minut. Następnie głęboki wdech, zroluj oczu ku górze i zamknij powieki. Wstrzymuj oddech przez 30–60 sekund. Odprężaj się całkowicie przez kilka minut.

 

 

 

Komentarz:

Kiedy już masz jakiś problem fizyczny, może być bardzo trudno się go pozbyć. O wiele mądrzej jest zapobiegać. Ten zestaw jest dla zapobiegania problemów ze wzrokiem. Występuje pewien wewnętrzny, nawykowy wzorzec skupienia dla oczu. Ów wzorzec kształtuje praca, jaką wykonujemy, gesty, jakie zapożyczamy od innych oraz nasza wewnętrzna emocjonalna postura wpływająca na to, na czym się skupiamy. Wiele problemów powstaje poprzez nadużywanie tego wzorca. Trzeba rozluźniać ten wzorzec i pozwalać na zmianę krążenia, aby odżywiać obszary, które owe nawykowe wzorce zaniedbują.

 

Ta krija osiąga to poprzez skuteczne połączenie zmiany wzorca i odprężenia. Praktykuj tez zestaw przez 40 dni i potem zauważ, o ile mniej jest napięcia, kiedy czytasz bądź pracujesz przy komputerze.

 

Pierwsze ćwiczenie wywołuje ucisk na gruczoł naczelny, którym jest przysadka. Alarmuje to ciało do zmiany we wzorcu. Poprawia również krążenie dla nowego wzorca. Ta pozycja uwalnia chroniczne napięcie, jaki buduje się na spodzie kręgosłupa i szyi. Drugie odpręża oczy. Zwiększa zdolność oczu do zdrowienia i wytwarza optymistyczną postawę emocjonalną. Trzecie odwraca punkt skupienia ku lustrzanemu odbiciu za Tobą. Jest to jeden z paru klasycznych punktów skupienia. Pobudza to pamięć i otwiera psychiczne funkcje mózgu. Odwraca wiele z nawykowych wzorców skupienia i pozwala na uzyskanie nowej giętkości sześciu mięśniom regulującym położenie oczu. Czwarte ćwiczy wszystkie mięśnie i odpręża ciało. Piąte poprawa widzenie przy czytaniu, przełamuje chroniczne napięcie w szyi prowadzące do niektórych kłopotów z oczami oraz poprawia zdolność do podejmowania decyzji.

 

Języki

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym