Na Zachód

Submitted by zb on Tue, 06/25/2013 - 20:19
Treść nagłówka

Życie i praca Yogi Bhadżana w Kanadzie i USA

NA ZACHÓD

Było wiele zdarzeń, które doprowadziły do tego, że Harbhadżan Singh, urzędnik celny na Międzynarodowym Lotnisku Palim, odleciał we wrześniu 1968 roku z tego właśnie lotniska, by rozpocząć zupełnie nową fazę w swoim życiu. Ostatnie zdarzenie miało miejsce wtedy, gdy w Urzędzie Celnym w New Delhi zjawił się pewien Kanadyjczyk. Tak się zdarzyło, iż wyraził on swe rozczarowanie jeśli chodzi o wynik swoich usiłowań znalezienia jogina, który mógłby pojechać do Kanady i nauczać na Uniwersytecie w Toronto. Harbhadżan Singh porozmawiał z tym jegomościem o swym własnym treningu jogicznym; otrzymał od niego propozycję; w niedługim czasie czynił przygotowania do swojego wyjazdu.

Tak się zdarzyło, że linie lotnicze zagubiły w Londynie cały jego bagaż. Wszystko co miał ze sobą to była mała torba Air France z magnetofonem i nagraniem Gurbani Kirtan Sukhmani. Jego bagaż nigdy nie został mu zwrócony. Tak więc wjechał do Kanady mając na sobie tylko jedno ubranie, praktycznie bez grosza, po to tylko by się dowiedzieć, iż człowiek, z którym miał się skontaktować w Kanadzie w sprawie swego zatrudnienia jako wykładowcy, zginął w wypadku samochodowym.

Gdy patrzymy wstecz na te wydarzenia, jasno widoczna jest w tym wszystkim ręka Guru. Harbhadżan Singh przyjechał na Zachód, i miał teraz odkryć drogę wyznaczoną mu przez Guru. Wkrótce zapewnił sobie pracę urzędnika w dużym wydawnictwie, nauczał jogi w miejscowym aśramie oraz na popularnym osiedlu znanym jako Rochdale, a dla swych tamtejszych uczniów stał się znany pod czułym imieniem Yogi Bhadżana.

 

W grudniu 1968, jego stary przyjaciel z New Delhi, który osiadł w Stanach Zjednoczonych, zaprosił Yogi Bhadżana na weekendową wizytę do Los Angeles. Yogi Bhadżan natychmiast wyczuł, iż Los Angeles było centrum młodzieżowego ruchu na rzecz poznania samych sobie, odkrywania samych siebie oraz wyrażania prawdziwych i znaczących wartości. Dostrzegł, iż Guru pokierował go tam, gdyż był dobrze wyposażony w wiedzę, doświadczenie i technologię, które mogły spełnić pragnienia tych poszukujących dusz. Zaczął nauczać Kundalini Jogi, najpierw w Ośrodku Kultury Wschód-Zachód, a potem w sklepie z meblami przy Melrose Avenue 8800.