Fazy księżyca

Submitted by ad on Mon, 03/16/2009 - 14:15

 

Cykle księżyca i jak na Ciebie wpływają

z  wykładu Yogi Bhadżana 6 sierpnia, 1991

 

Twe biologiczne sprzężenie zwrotne zmienia się od nowiu do pełni i od pełni do nowiu. Są trzy dni cyklu księżycowego, kiedy to chcąc zadbać o swój umysł i swe zdrowie, powinieneś pościć. W Ajurwedzie jest to uznawane za mistrzostwo wszystkich terapii. Podczas tych trzech dni w miesiącu spróbuj postu na wodzie z cytryną, od wschodu słońca do śniadania następnego ranka, kiedy to możesz zakończyć post.

           Pełnia księżyca – podczas pełni naturalnie przyspieszasz; jesteś na swych najwyższych obrotach. Wydzieliny gruczołów w twym ciele osiągają maksimum, więc nie chcesz zużywać swej energii na trawienie jedzenia. Zachowaj energię na odbudowanie siebie. Spróbuj w tym dniu tylko pić płyny. Jeśli poczujesz, że musisz coś zjeść, pij tylko mleko.

           Nów – jesteś na najniższych obrotach. To dobry dzień by tylko pić wodę z cytryną..

           Jedenasty dzień księżyca (Jedenaście dni po nowiu) – jesteś w równowadze, w strefie przejściowej. W tym dniu przestawia się twój układ dokrewny i zmienia się metabolizm, więc jeśli w tym dniu jesz bardzo lekkie i sattwiczne pokarmy, jeśli jesz rzeczy lekkie i zielone, lub jeśli przez cały dzień tylko pijesz wodę i jesz melona, to wtedy twe zdrowie będzie doskonałe. Tego dnia jedz rzeczy bardzo lekkie, bardzo sattwiczne. Zjedz tylko jeden posiłek i przez resztę tego dnia pij wodę z sokiem cytrynowym.

Woda z sokiem z cytryny

Zaleca się następujące proporcje soku cytrynowego z wodą:

Porcję soku z cytryny rozcieńcz w dziesięciu porcjach wody, możesz ją osłodzić do smaku. Dobrze jest przygotować porcję na cały dzień - dwie-trzy butelki.

Jeśli zaczniesz odczuwać zbyt duże wychłodzenie, wtedy spróbuj dodać do tego imbir. Można dosłodzić sok dodając trochę syropu klonowego, czarnej melasy czy ghur (brązowy cukier), ale nie dodawaj za dużo. Sok z cytryny z wodą bez osłody pij przez słomkę, by oszczędzać szkliwo na zębach.