Medytacja miesiąca maja

Sat Nam. Jestem Nirvair Singh Khalsa. I oto zaczynamy nowy miesiąc wspólnej praktyki fantastycznej medytacji. Pracowaliśmy w zespole odpowiedzialnym za kursy nauczycielskie nad Kursem Nauczycielskim 3 Poziomu, i co to naprawdę znaczy być nauczycielem. Wybraliśmy na ten miesiąc do wspólnego praktykowania kriję- medytację z książki Dotknięcie Mistrza. Jest to jedna z moich ulubionych książek. Już mówiłem podobne słowa przedtem, ale to jest prawda, ponieważ to jest podręcznik mówiący o tym, co to naprawdę znaczy być nauczycielem, i Yogi Bhadżan omawia to szeroko podczas tych wykładów tam zapisanych. Wybraliśmy więc stamtąd piękną medytację, której nauczał 22 lipca 1996. Medytacja dla Otwarcia Zamka Ośrodka Serca, dla Zwiększenia Mocy Nieskończoności Wewnątrz. Fantastyczne.

Yogi Bhadżan był niezwykłym nauczycielem, w tym sensie, że niektóre z jego bardzo prostych konceptów dają bardzo wiele do myślenia. Na powierzchni wydają się takie „Acha. No w porządku,” ale kiedy zaczynamy o nich myśleć, to okazują się niezwykle głębokie i zadziwiające. Przykładowo jedną z rzeczy, które powiedział wielokrotnie, to że szczęśliwość jest naszym przyrodzonym prawem. Myślimy sobie, „No w porządku; powinniśmy być szczęśliwi” i rzeczy takie jak „Czym jest szczęśliwość?” Ale z tego, że szczęśliwość jest naszym przyrodzonym prawem wynika, że w naszej istocie, że w esencji naszej jaźni to jest coś, co jest nasze. Innymi słowy nie rodzimy się w grzechu. Nie szukamy czegoś do poprawienia, co jest w nas nie takie. Nie ma w nas niczego niewłaściwego – do tego się to w sumie sprowadza. I jeśli przyjmiemy to jako naszą postawę, że nie poszukujemy przezwyciężenia jakieś okropniej niesprawności, z jaką się rodzimy, to w rzeczywistości zmienia to całkowicie jak postrzegamy rzeczy.

Yogi Bhadżan mówił bardzo dużo o szczęśliwości. Mówił o niej podczas wykładu, z którego pochodzi ta krija-medytacja. Mówił, że szczęśliwość bierze się z faktu, że jesteśmy wprost. To co rozumiał poprzez wprost, to że idziemy wprost, mówimy wprost, i jesteśmy wprost. Innymi słowy jesteśmy prawdziwi i autentyczni. Mówimy z punktu pępka. Mówimy z naszych trzewi, przedstawiamy siebie z naszej prawdy. Kiedy ludzie faktycznie zrozumieją to o nas, to nam zaufają, a z tym zaufaniem powstaje ten rodzaj wewnętrznej szczęśliwości. Jest wiele sposobów uzyskania tej szczęśliwości, ale faktem jest, że jest to nasze przyrodzone prawo.

W tej szczególnej kriji- medytacji, otworzymy przestrzeń klatki piersiowej. Jest faktycznie poprawa ustawienia klatki żeber. Tu jest ten agni granthi – węzeł ognia, ogień, którym jest trawienie, płuca, i wszystko to dzieje się tutaj. On nazywał to ćwiczenie szokiem otwierającym dla ośrodka serca. Możemy naprawdę poruszyć energię w tym obszarze, otworzyć klatkę żeber tak, że przepona działa, i więc mamy więcej fizycznej energii i witalności. Dodatkowo, to pracuje z oczyszczaniem ida, pingala i suszumnaa – kanałów nerwowych i centralnego kanału kręgosłupa – tak, że uzyskujemy moc nieskończonego wewnątrz.

 

Tak więc zaśpiewamy mantrę na dostrojenie „Ong Namo, Guru Dejw Namo” trzy razy. Potem dłonie ułożymy na wysokości brody rozstawione na jakieś 15-20 cm od siebie, zwrócone ku sobie wnętrzem. Potem będziemy je odsuwać od siebie na odległość 90 cm, szybkim ruchem z szarpnięciem i gwałtownym zatrzymaniem. Widzicie, że zacząłem się śmiać, bo to mnie od razu trochę otworzyło. Chcę, żebyście robili to przez co najmniej 3 minuty, ale ja będę to robił przez 11 minut, tak to było robione podczas tego wykładu. Będziecie to robić w rytm mantry „Har” z nagrania Tantric Har, którego używaliście już tak wiele razy. Ale będzie to bez śpiewu na głos, i jedynie dopasujecie swoje ruchy do nagrania w trakcie wykonywania kriji. Oczy są niesprecyzowane, ale ogólnie mówiąc są zamknięte. Na sam koniec weźmiecie wdech, zatrzymacie oddech dalej wykonując ruch przez coraz to krótszy czas – zwykle robimy to trzy razy. Tak jak to nam podał to było 13 sekund po pierwszym wdechu i zatrzymaniu oddechu, potem wydech, wdech, zatrzymanie oddechu i kontynuowanie ruchu przez 8 sekund, a za trzecim razem 6 sekund. Kiedy to zrobicie, to chciałbym, żebyście zaśpiewali jaką swoją ulubioną mantrę związaną z Ośrodkiem Serca. Miejcie prawdziwie przytomną świadomość tego obszaru swego ciała, otwórzcie serce, wejdźcie w swój Ośrodek Serca. Którakolwiek mantra wam to pozwala zrobić, możecie śpiewać bez akompaniamentu, możecie śpiewać razem z jakimś nagraniem. Ja będę śpiewał mantrę „Guru Guru Łahej Guru Guru Ram Das Guru,” i wiem, że wielu członków naszej obsady i wielu trenerów będzie śpiewać tę mantrę wspólnie przez cały najbliższy miesiąc, a nawet poza, dla ochrony nauk, przez wzgląd na nauki. Dołączcie się do nas w tym, otwórzcie się, śpiewajcie razem ze mną przez ten miesiąc maj. Na zakończenie wyślijcie na zewnątrz trochę tej energii, zaśpiewajcie „niech ci wieczny słońca blask…”, a potem odczuwajcie tę szczęśliwość z wnętrza, z bycia zrównoważoną istotą ludzką na ścieżce duchowej, i weźcie to ze sobą w świat, mówcie wprost, bądźcie wprost, ufajcie sobie samym, i pozwalajcie ludziom ufać wam. Życzę wam wspaniałego miesiąca maja. Sat Nam.

ZałącznikWielkość
kannon-1000-arms-concise-history-8th-century-fujii-dera-osaka.jpg56.09 KB

Języki

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym